DLA FIRM – KREDYTY
Wybierz kredyt dla siebie:

Podmiot gospodarczy ubiegający się o kredyt występuje z wnioskiem sporządzonym według wzoru obowiązującego w Banku. Ze względu na siedzibę wnioskodawcy, właściwym do złożenia wniosku jest oddział Banku lub Bank Spółdzielczy, w którym wnioskodawca posiada rachunek. Rozpatrzenie przez Bank wniosku o kredyt powinno nastąpić w okresie nie przekraczającym 14 dni roboczych w przypadku ubiegania się o kredyt obrotowy, liczonych od daty złożenia pełnej wymaganej dokumentacji oraz 30 dni w przypadku kredytów inwestycyjnych. Zakres i stopień szczegółowości oceny zdolności kredytowej jest uzależniony od wysokości kredytu, terminu jego spłaty, sytuacji kredytobiorcy i jego wiarygodności oraz jakości prawnego zabezpieczenia. Warunkiem przyznania kredytu jest posiadanie przez kredytobiorcę zdolności kredytowej, rozumianej jako zdolność do spłaty zaciągniętego kredytu wraz z odsetkami w terminach określonych w umowie.
Zdolność kredytowa ustala Bank w oparciu o przedłożone przez kredytobiorcę dokumenty oraz uzyskane informacje, jak również przeprowadzone u klienta inspekcje. W celu zapewnienia zwrotu należności z tytułu udzielonych kredytów Bank może żądać od kredytobiorcy prawnego zabezpieczenia spłaty kredytu w postaci:
- Weksla własnego in blanco.
- Poręczenia osób fizycznych lub prawnych (wg prawa cywilnego i wekslowego).
- Gwarancji innego banku.
- Przelewu wierzytelności.
- Przystąpienia do długu kredytowego.
- Ustanowienia zastawu rejestrowego na rzeczach ruchomych lub prawach.
- Przewłaszczenia rzeczy ruchomych.
- Kaucji.
- Cesji praw z ubezpieczenia.
- Blokady środków na rachunku bankowym.
- Ustanowienia hipoteki na nieruchomości.
- Poręczenie Zachodniopomorskiego Regionalnego Funduszu Poręczeń Kredytowych
- Innych form.
Ustanowienie prawnego zabezpieczenia zwrotności kredytu winno być dokonane w formie pisemnej, odpowiedniej do wymogów prawa, w zależności od rodzaju ustanowionego zabezpieczenia. Przy udzielaniu kredytu Bank według swego uznania może żądać ustanowienia jednej lub kilku form zabezpieczeń zwrotu kredytu, w zależności od wartości rynkowej przyjmowanego zabezpieczenia, rodzaju kredytu i okresu kredytowania, formy organizacyjnej podmiotu gospodarczego i jego sytuacji finansowej. Wartość zabezpieczenia powinna zapewniać zwrotność kredytu wraz z odsetkami i kosztami postępowania windykacyjnego. Od przyznanego kredytu Bank pobiera jednorazowo prowizje. Jej wysokość ustala się zgodnie z obowiązującą taryfa prowizji i opłat bankowych.
Przedmiotem kredytu mogą być wszelkie przedsięwzięcia podejmowane w obrocie gospodarczym lub życiu publicznym, a w szczególności bieżące potrzeby związane z działalnością gospodarczą.
Przedmiotem kredytu na bieżącą działalność gospodarczą mogą być:
- Zapasy o charakterze stałym, przejściowym oraz związane ze zwiększeniem rozmiarów działalności gospodarczej.
- Należności.
- Inne cele związane z prowadzeniem bieżącej działalności gospodarczej.
Kredyt obrotowy może mieć formę:
-
Kredytu obrotowego odnawialnego
– udzielanego na sfinansowanie bieżących, stałych potrzeb obrotowych, związanych z prowadzoną działalnością gospodarczą.Odnowienie kredytu następuje na podstawie:
- Nowego wniosku kredytowego złożonego w Banku nie później niż w terminie 14 dni do czasu wygaśnięcia obowiązującej umowy o kredyt.
- Analizie potrzeb obrotowych.
- Na podstawie nowej umowy o kredyt obrotowy odnawialny.
Kredyt udzielany jest w rachunku:
- Bieżącym
- Kredytowy
-
Kredytu obrowowego nieodnawialnego
udzielanego na sfinansowanie doraźnych, sezonowych potrzeb kredytowych spowodowanych specyfiką produkcji lub świadczonych usług. Udzielany jest w rachunku:
- Bieżącym
- Kredytowy
Kredyt w rachunku bieżącym udzielany jest podmiotom gospodarczym posiadającym w Banku rachunek bieżący
Czynny rachunek bieżący podmiot powinien posiadać przez okres co najmniej 6-ciu miesięcy. Bank w szczególnie uzasadnionych przypadkach może udzielić kredytu w rachunku bieżącym podmiotom gospodarczym bez zachowania 6-cio miesięcznego okresu posiadania czynnego rachunku w Banku.
Limit kredytu ustalany jest z uwzględnieniem:
- Wysokości obrotów na rachunku bieżącym.
- Poziomu zdolności kredytowej.
- Rodzaju i wysokości bieżących potrzeb kredytowych.
- Rodzaju i wartości proponowanych zabezpieczeń spłaty kredytu.
Podstawą ustalenia limitu kredytu jest poziom bieżących potrzeb obrotowych. Poziom zadłużenia jest zmienny w ramach określonej w umowie o kredyt górnej granicy kredytowania. Każda splata części kredytu z wpływów na rachunek bieżący kredytobiorcy w Banku daje możliwość ponownego jej wykorzystania wraz z pozostałą częścią tego kredytu. Kredyt udzielany jest na okres do 12 miesięcy z możliwością wydłużenia na okres następnych 12 miesięcy.
Przedmiotem kredytu mogą być wszelkie przedsięwzięcia podejmowane w obrocie gospodarczym lub życiu publicznym, a w szczególności przedsięwzięcia inwestycyjne, zmierzające do podjęcia nowej działalności gospodarczej lub rozwoju już istniejącej.
Kredytem inwestycyjnym mogą być w szczególności finansowane nakłady na:
- Zakup gruntu i terenu.
- Zakup budynków i budowli.
- Rozbudowę, modernizacje obiektów i budowli.
- Zakup maszyn, urządzeń, linii technologicznych i środków transportowych.
- Zakup wyposażenia.
- Zakup innych środków trwałych.
Kredyt inwestycyjny przeznaczony jest na sfinansowanie przedsięwzięć inwestycyjnych, których celem jest stworzenie nowych lub rozwój istniejących zdolności wytwórczych lub usługowych. Kredyt inwestycyjny udzielany jest z reguły jako średnio- lub długoterminowy, wyłącznie w rachunku kredytowym. Udzielony kredyt inwestycyjny, w zależności od rodzaju finansowanych nakładów może być wykorzystywany jednorazowo bądź w transzach do wysokości określonej w umowie.
Splata kredytu dokonywana jest jednorazowo bądź w transzach. Każda splata wykorzystanego kredytu nie daje kredytobiorcy możliwości ponownego zadłużenia się do kwoty przyznanego kredytu. Przy udzielaniu kredytów długoterminowych na finansowanie nakładów inwestycyjnych może być stosowana karencja w spłacie kapitału do 1 roku. W uzasadnionych przypadkach można wydłużyć okres karencji do 2 lat.
Wspólnoty mieszkaniowe mogą ubiegać się o przyznanie kredytu na:
- Finansowanie przedsięwzięć termomodernizacyjnych na warunkach określonych w Ustawie z dnia 18.12.1998r. o wspieraniu przedsięwzięć termomodernizacyjnych.
- Remont.
- Zakup i montaż kolektorów słonecznych
Kredyt jest udzielony wspólnotom mieszkaniowym pod warunkiem:
- Złożenia przez Wnioskodawcę wszystkich wymaganych przez Bank dokumentów.
- Posiadania przez Wnioskodawcę zdolności kredytowej.
- Ustanowienia prawnego zabezpieczenia spłaty kredytu, zaakceptowanego przez Bank.
- Posiadania czynnego rachunku funduszu remontowego w banku; w szczególnych przypadkach dopuszcza się możliwość pozostawienia rachunku remontowego wspólnoty w banku, w którym dotychczas był prowadzony pod warunkiem, że w Banku zostanie założony rachunek, na który raz w miesiącu będzie przelewana kwota składek wpływająca na fundusz remontowy.
Kwota kredytu jest uzależniona od wysokości średniomiesięcznych wpływów na fundusz remontowy wspólnoty mieszkaniowej. Wymagany minimalny udział środków własnych Kredytobiorcy wynosi 20% łącznych nakładów inwestycyjnych. Kredyt jest oprocentowany według zmiennej stopy procentowej, obowiązującej w okresie naliczania odsetek. Wysokość stopy procentowej ustalana jest w stosunku rocznym.
Wysokość pożyczki określana jest w umowie kredytowej.
Kredytobiorca jest zobowiązany do prawnego zabezpieczenia kredytu poprzez:
- Ustanowienie hipoteki na nieruchomości, prawie użytkowania wieczystego, spółdzielczym prawie do lokalu lub domu jednorodzinnego.
- Dokonanie cesji praw z polisy ubezpieczeniowej nieruchomości wspólnej.
- Poręczenie osobiste współwłaścicieli nieruchomości wspólnej, pełnomocnictwo udzielone bankowi do dysponowania rachunkiem funduszu remontowego wspólnoty mieszkaniowej.
- Innych wymaganych przez bank form zabezpieczenia przewidzianych prawem cywilnym lub wekslowym.
Kredyt na zakup i montaż kolektorów słonecznych
Kredyt przeznaczony jest na realizację przedsięwzięcia związanego z zakupem i montażem kolektorów słonecznych do ogrzewania wody użytkowej w budynkach przeznaczonych lub wykorzystywanych w celach mieszkalnych.
- Kredyt skierowany jest do osób fizycznych – termin spłaty do 5 lat oprocentowanie 9,99%* oraz wspólnot mieszkaniowych – termin spłaty do 7 lat – oprocentowanie Wibor 3M + stała marża banku 4%
- Kredytobiorcy instalujący kolektory słoneczne mogą otrzymać dotację ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.
- Dotacja przeznaczona jest na spłatę części kapitału kredytu udzielonego przez Bank w wysokości 45% kwoty kapitału kredytu.